PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Neděle 15.09.2019
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Vzpomínka na léto

Děti ze souboru Notičky na třetím letním soustředění v krkonošském Benecku cvičily, ale bály se také o své blízké. Máme před sebou všichni hodně práce. Budeme se učit patnáct nových písní, zopakovat musíme kompletně vánoční pohádku Proč dudák dupá? A jedním z hlavních úkolů je připravit se na natáčení videoklipu, představovala malým i velkým Notičkám program jedenácti náročných dnů vedoucí Lenka Kolářová.

Ovšem stejně jako celý národ, také pobyt Notiček v Krkonoších byl poznamenán přírodní katastrofou, která sužovala jejich domovský kraj okolo Berounky. První zprávy o zvedající se vodě přicházely zprostředkovaně po telefonu od rodičů a známých. Tady stále prší, potok se rychle zvedá, přicházely první zvěsti o situaci v Zadní Třebani, která sousedí s Řevnicemi. To bylo pondělí, Berounka byla v relativním klidu, to nejhorší se teprve očekávalo. V Benecku však zatím svítilo sluníčko pouze s občasnými přeháňkami, a tak po dopoledním maratónu zkoušek vyrážíme do lesa.

V úterý začíná ranní zkouška o patnáct minut později, všechny děti strnule sledují, jak řeky zaplavují města a vesnice, které tak dobře znají. My ale bydlíme u řeky, bojím se o maminku, naříká šestiletá Dianka Šeplavá. Později volá řada rodičů z Řevnic a Dobřichovic, že jsou evakuováni a zda děti jsou v pořádku. Je to paradoxní, ale my jsme bez vody, odpovídám, protože při bouřce se zřejmě strhl pramen ve studni a do konce pobytu nám hasiči museli dodávat vodu...
Pravidelné sledování zpráv o postupující pohromě se stalo nedílnou součástí denního programu mezi zkouškami, odpoledním a večerním programem. Zkoušelo se však stále a intenzivně, program byl nabitý pro přípravku i "velké" Notičky.

Notičky na Benecku 2002
Notičky na Benecku 2002

Zatímco loni se na soustředění vydalo jen šest "malých" Notiček, letos jich v Benecku bylo již deset. Každý z "malých" má svého opatrovníka, který se o něj stará a se vším mu pomáhá, vyhlašovala soutěž o opatrovnickou dvojici hlavní vedoucí L. Kolářová. Přestože ostřílení účastníci soustředění z "velkých" Notiček podávali v péči o své "nástupce" mnohdy obdivuhodné až nadlidské výkony, nejpečlivějším opatrovníkem byla nakonec vyhlášena Šárka Staňková, která se starala o šestiletou Anetku Nejtkovou.
Velcí v rozdělení na smyčce, dechy, zpěváky a rytmiku udělali, stejně jako malí, úctyhodný kus práce. Zkoušelo se někdy až 5 hodin denně. Patnáct nových písní, osm nových tanců, opakování vánoční pohádky a koled - to je práce na zkoušky během celého roku. Stejně jako loni, kdy si děti našly mezi novými písněmi svůj hit v koledě Vánoční zvon..., letos se naprosto nejoblíbenější skladbou stala písnička Já husárek malý... A kdo bude tancovat na husárka, zvídal Filip Sklala z rytmiky, zda by si na tuto dynamickou píseň mohli zatancovat i velcí kluci.
Když zkoušky, odpolední olympiáda, stavění mechových domečků či výlet lesem končí, vracíme se prostřednictvím televize a zpráv z domova opět do děsivé reality povodní. Ve středu, kdy je po kulminaci Berounky, doráží do Benecka Martin Kirov - režisér, který s Notičkami připravuje jejich první videoklip. Mám vše natočené na videu. Je to hrozné, říká a večer promítá vývoj povodní v Zadní Třebani, odkud pochází. Jeho hlavní činnost na notičkovském soustředění ho však teprve čeká.
Chtěl bych, abyste si vyzkoušeli natáčení. Jaké pohyby při tom budete dělat, budeme pracovat s výrazem tváře, to je hodně důležité, vysvětluje režisér všem účinkujícím dětem. Postupně se před Kirovou kamerou vystřídali všichni muzikanti a z práce při natáčení byli unešení. A budeme se potom moct podívat, jak je to natočené, zvídal Mirek Smola, ještě před tím, než režisér a kameraman v jedné osobě stačil pustit nahrávací tlačítko.

I když jsme daleko od domovů, každý den sledujeme zprávy o škodách, které voda napáchala. My jsme evakuovaní, domů se vrátit nemůžeme, popraskaly nám v domě zdi a čekáme statika, volá paní Slanínková z Dobřichovic. Rodiče jsou rádi, že děti nemusí zažívat stres a obavy z vody, stačí, co je čeká po návratu. Řada dětí se do svých domovů ani vrátit nemůže, a tak od autobusu je rodiče odváží k babičkám a známým. Přemýšlíme, jak pomoct? Mohli bychom uspořádat brigádu rodičů v Řevnicích a ve Třebani, navrhuje Lenka Kolářová. Ten samý večer volá Pavla Švédová z Našich novin, což je čtrnáctidenník pro Dolní Poberouní. Domlouváme tedy naše vystoupení na benefičním koncertě na mostě mezi Řevnicemi a Lety. Tam zazněla i nejoblíbenější píseň soustředění Já husárek malý...Je to píseň energická a bojovná. Snad trochu síly dodá i lidem postiženým záplavami.

Pavla Němcová

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 06.03.2003
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA