PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Neděle 15.09.2019
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Máje začaly v Berouně

XVII. folklorní festival Staročeské máje se koná celý květen na osmi místech poberounského i podbrdského kraje a – v Praze

Pět desítek souborů z celé republiky i zahraničí dorazí na XVII. ročník poberounského folklorního festivalu Staročeské máje. Konat se bude o všech květnových víkendech na osmi místech poberounského i podbrdského kraje a letos poprvé také – v Praze!

Sedmnáct let už se koná setkání krojovaných muzikantských a tanečních družin. K Zadní Třebani, kde se májový festival zrodil, se postupně přidávaly další obce i města regionu; letos se Staročeské máje konají na osmi místech celého poberounského a podbrdského kraje, od Berouna po Černošice, od Všeradic po Karlštejn. Navíc se v pondělí 16. 5. »přestěhují« i na Křižovnické náměstí v historickém centru Prahy. Pořadatele folklorního festivalu totiž oslovili organizátoři svatojánských barokních slavností Navalis s tím, že by měli zájem se ke Staročeským májům připojit. Podvečernímu procesí poutníků z Katedrály svatého Víta na Karlův most a následnému monumentálnímu baroknímu koncertu na Vltavě tak bude předcházet odpolední přehlídka krojovaných družin z Čech, Moravy i Srbska. Obyvatelé hlavního města i početní turisté se budou moci potěšit uměním dudáků, tanečníků, zpěváků, cimbálové muziky i staropražské kapely.
Ale ani obdivovatelé a příznivci folkloru v kraji kolem Berounky a pod brdskými Hřebeny samozřejmě nepřijdou zkrátka. Všechny květnové víkendy je budou svým uměním bavit cimbálovky, dudácké kapely, dechovky, pěvecké sbory, taneční skupiny dětské i dospělácké, soubory z Čech, Moravy i Slovinska. V programu jsou jako každoročně také stylové jarmarky, pobožnosti, ceremoniály žádání o právo, průvody krojovaných účastníků, taneční zábavy…
V Berouně, kde se Staročeské máje konají první květnový víkend (ve stejném termínu Beroun hostí i vyhlášené Hrnčířské trhy), se akce potřetí uskuteční s podtitulem Koláče fest. Diváci budou moci nejen sledovat vystoupení souborů, ale také ochutnat všechny možné druhy koláčů - od chodských po valašské. Navíc každý může přinést svůj upečený sladký výtvor a vyhrát některou z cen.
Poprvé se na Staročeských májích představí cimbálové muziky Trnka a Kunovjan, keltská kapela Dé Domhnaigh, juniorská dechovka ze západočeského Švihova či dětský soubor Kunovjánek z moravských Kunovic. Chybět ale samozřejmě nebudou ani domácí účinkující: Klíček, Notičky, Proměny, Pramínek, Kvítko, Bonbon, Třehusk, děti ze škol, školek či různých zájmových skupin. Záštitu převzal kandidát do Senátu Parlamentu ČR, bývalý dlouholetý starosta Všeradic Bohumil Stibal.

Podrobnosti na: http://maje.nasenoviny.net

Miroslav Frýdl

XVII. poberounský folklorní festival STAROČESKÉ MÁJE se bude konat
v těchto obcích/městech:

BEROUN, Barrandovo náměstí - sobota 7. května 2016
VINAŘICE, náves - sobota 7. května 2016
HLÁSNÁ TŘEBAŇ, náves - sobota 7. května 2016
VŠERADICE, u hospody - sobota 14. května 2016
MOKROPSY, Masopustní náměstí - neděle 15. května 2016
PRAHA, Křižovnické náměstí - pondělí 16. května 2016
ZADNÍ TŘEBAŇ, náves - sobota 21. května 2016
LETY, náves - sobota 28. května 2016
KARLŠTEJN, náměstí - neděle 29. května 2016

***

STAROČESKÉ MÁJE jsou tradiční lidovou oslavou spojenou s měsícem květnem. V Zadní Třebani na Berounsku má jejich slavení více než stoletou tradici.
Spolek Naše noviny – nezávislý poberounský občasník jim před sedmnácti lety dal formu folklorního setkání-festivalu, který se koná v průběhu celého května v několika obcích i městech poberounského, resp. podbrdského kraje. V posledních několika letech se jej každoročně účastní přes čtyři desítek souborů, včetně souborů zahraničních. Samozřejmostí je bohatý doprovodný program zahrnující pobožnosti, vystoupení jiných než folklorních uskupení, ceremoniály žádání o právo, stylové jarmarky, kácení májky, taneční zábavy atd. O festivalu vždy referují místní i celostátní tiskoviny, vysílá několik rozhlasových stanic, mnohokrát jej natáčela televize.

Miloslav Frýdl
724 135 824
frydl@centrum.cz
http://maje.nasenoviny.net

DALŠÍ INFORMACE: Beroun

 
Zveřejněno 09.05.2016 v 02:53 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA