PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Neděle 15.09.2019
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Svatopluk Šebek a festival Polabská vonička

Svatopluk Šebek (1926 - 1996)

Nemusí to být vždy řada publikací, abychom ocenili práci jednotlivce. Někdy stačí jedna poučená a velmi podrobně zpracovaná sbírka, která sehraje významnou roli v poznání kulturního odkazu regionu. A taková je právě sbírka Svatopluka Šebka Lidové písně a tance Nymburska, vydaná Kabinetem muzejní a vlastivědné práce Krajského domu osvěty v roce 1959. Obsahuje materiál ze sběrů S. Šebka datujících se od roku 1944.

Najdeme v ní řadu zajímavých poznatků týkajících se nejen historie Nymburska, ale i lidových písní a jejich sběratelů v této oblasti. Dozvídáme se, že v polabské lidové muzice byl důležitým a charakteristickým nástrojem cimbál. Šlo o nástroj malých rozměrů, bez tlumící mechaniky a nosil se zavěšený na rameni. Charakteristickým znakem muziky bylo i využití horny menší velikosti, která často spolu s basou zdůrazňovala rytmickou stránku tance s proměnlivým taktem - mateníků, které dominují v celém středním Polabí. A významnou součástí sbírky jsou samozřejmě zápisy tanců.

Tou malou připomínkou cenné publikace jsem chtěla připomenout osobnost Sváti Šebka, o které s výjimkou nymburských občanů málokdo ví. Nenašli jsme o ní ani zmínku ve Slovníků folklorního hnutí v Čechách, vydaném v roce 2000 Ústavem lidové kultury ve Strážnici. Letos totiž uplynulo 80 let od narození Svatopluka Šebka.

Narodil se v rodině významné osobnosti nymburského kulturního života - tamního stavitele Otakara Šebka. Malý Sváťa se v rodině často setkával, díky hudebním zájmům otce, s hudebníky a zpěváky a tak není divu, že ho hudba od dětství přitahovala. Začal se učit na klavír, brzy ovládal hru na dudy, varhany, učil se i zpívat. Působil v nymburském pěveckém sboru Hlahol, zajímal se o lidové písně, které nejen sbíral, zapisoval, ale i upravoval. Výrazně se zasloužil i o založení Polabského národopisného muzea v Přerově nad Labem. Když se v roce 1927 díky iniciativě a neutuchajícímu úsilí Oldřicha Kusovského podařilo založit v Nymburce tzv. Polabskou voničku jako mezinárodní setkání dětských školních folklorních souborů, nikdo nepochyboval o tom, že tato akce musí připomenout i osobnost Sváti Šebka. Letos tomu bylo 15. a 16. září 2006.

A tak tedy má Polabská vonička i spolunázev Šebkův Nymburk. Byla to možnost ocenit práci tohoto skromného folklorního nadšence a připomenout jeho osobnost i širší veřejnosti. Svatopluk Šebek nás bohužel opustil právě před deseti lety. Zlatý nymburský lev - nejvyšší ocenění města Nymburk - mu byl udělen loňského roku již Im memoriam.

Eva Rejšková
časopis Folklor 5/2006, Galerie osobností národopisu


 
Zveřejněno 21.11.2006 v 21:06 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA