PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Čtvrtek 18.04.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Historie obce Kolšov [ Historie (archivní dokument) ]

Kolšov se původně jmenoval Kojišov, tj. od osobního jména Kojiš, Kojata či Kojislav, i když vznikla domněnka, že základem bylo slovo kožich (Kožušov, Kožišov). Obecní pečeť nesla znamení radlice. Vesnice leží na úpatí kopců Úsovské vrchoviny, zejména Markovice (482 m), které přecházejí do roviny v údolí Moravy u Postřelmova (střední nadmoř-ská výška 296 m). Je spojena místní silnicí se Sudkovem a přes kopec s Brníčkem. V katastru s 392 hektary mají převahu lesy, i když pohled na okolí vsi tomu příliš nenapovídá.
Kolšov byl v 19. století jen nevelkou vesnicí, ale počet jejích obyvatel stále vzrůstal. V roce 1900 zde bylo napočítáno 391 lidí ve 46 domech a v roce 1950 už 489 lidí ve 100 domech. Šlo totiž o českou vesnici (v roce 1930 měla jenom čtyři Němce) a průmysl v sousedním Sudkově působil proti odlivu rodin do pohraničí po roce 1945. Do roku 1991 vzrostl počet zdejších obyvatel dokonce na 723 a počet domů na 188.

První zpráva o vsi je sice až z roku 1356, kdy jsou uváděni bratři Bohunek a Dětmar z Kolšova a Závořic, což byla významná lokalita u Postřelmova,
ale ve skutečnosti je mnohem starší. K uvedenému datu byla totiž ves rozdělena mezi příslušníky rodu zemanů z Kolšova na dvě části a koncem 14. století tu také existovaly dvě tvrze. Horní tvrz podle ústní tradice stávala v místě dnešního domu čp. 9 a první zpráva je o ní z roku 1384, dolní u pozdějšího lichtenštejnského dvora se poprvé uvádí k roku 1391. Obě části byly dočasně spojeny v roce 1420 a o několik let později je získal rod Tunklů. Zprávy o horní tvrzi se potom ztrácejí, kdežto dolní tvrz s dvorem byla roku 1480 připojena k panství Zábřeh. Nebylo to natrvalo, neboř koncem 16. století se Kolšov uvádí jako samostatný statek, který spolu s Třemeškem a Chromčí drželi Bukůvkové z Bukůvky. Teprve v roce 1689 byl kolšovský dvůr Lichtenštejnyjiž definitivně přikoupen k zábřežskému panství a původní tvrz zanikla v hospodářských objektech dvora.
Podle lánového rejstříku z roku 1677 měl Kolšov 12 usedlíků, k roku 1834 pak 37 domů a 176 obyvatel. Ve středu obce byla roku 1820 postavena kaple sv. Martina. Obecná škola tu vznikla až v roce 1883. V té dobějiž Kolšov patřil do zábřežského politického i soudního okresu a část obyvatel našla práci ve velké přádelně v bezprostředním sousedství v Sudkově.

Poměrně rozsáhlý dvůr byl za první pozemkové reformy v letech 1922 až 1923 z menší části prodán jako zbytkový statek novému majiteli a větší část pozemků z celkové rozlohy 136 hektarů byla rozparcelována drobným nabyvatelům. Za první republiky získali ve vsi největší vliv nejprve agrárníci, postupně je však předčili sociální demokraté, kteří našli nejvíc přívrženců mezi dělníky v sudkovské přádelně.
Vliv přádelny v Sudkově na život Kolšova se ještě rozšířil po roce 1945. JZD v Kolšově bylo založeno teprve v roce 1957, v roce 1966 se spojilo s družstvem v Sudkově a s ním pak přešlo v roce 1971 k zemědělskému družstvu v Bludově. V roce 1991 byla v Kolšově základní škola nižšího stupně, ale jenom dva obchody a hostinec.
V seznamu památek jsou uvedeny dvě zdejší usedlosti (čp. 2 a 6), ukázky lidové empírové architektury z první poloviny 19. století.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://kolsov.zabrezsko.cz

AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 49, 01.08.2003 v 07:55 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA