PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Pátek 29.03.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Kostel Božího Těla Pany Marie [ Kostel nebo katedrála ]

Kostel Božího Těla Pany Marie
Bludovský hrad a celé panství na sklonku 14. století patřilo bratrům Joštovi a Prokopovi z Kunštátu, kteří velmi často zastavovali svůj majetek věřitelům. Jedním z nich byl nějaký Daviš nebo Diviš, který se psal "pán na Bludově" (v dochované listině z roku 1387). A právě v tomto roce buď on sám nebo jeho dědic a následník, nechal v lese severně od Bludova postavit kostelíček Božího Těla a ustanovil tam i poustevníka.
Existují nejméně dvě varianty pověstí o tom, jak divoké včely vyzvedly ze země posvěcenou hostii a kolem ní v dutém stromu vystavěly voskovou monstranci. Hostie měla v lese vypadnout z modlitební knížky nebo ze šátku buď lakotné selce z Hrabenova, nebo ovdovělému dělníkovi Konešovi, kteří ji odnesli ze svatého příjímání ze šumperského kostela. Znaveni cestou měli v těchto místech odpočívat.Lidé si často všimli divné záře, jež vycházela z dutého stromu. Při bližším zkoumání nalezli monstranci. Na místě nechali postavit kostelík "zjevení se Božího Těla".
Sám Kostelíček měl pohnutou historii. Již v jedné listině z roku 1553 se mluví o kostelíčku, jež byl zbudován z pevného zdiva. V 1. polovině 18. století byl přestavěn do dnešní podoby.Josefínská bouře se přehnala i nad Bludovem, kdy císař Josef II. přikázal Kostelíček (spolu s mnoha jinými poutními místy) zrušit. Na stavbu (stavební materiál - vybavení bylo rozprodáno) byla třikrát vypsána dražba. Až té třetí se někdo zúčastnil - byl to bludovský obyvatel, který stavbu koupil (zastupoval celou obec) a nechal stát, čimž porušoval císařský dekret. Díky tomu ovšem stavba přestála nejhorší. Postupem další doby ovšem chátrala, propadala se klenba, takže se v ní schovávali pasáci dobytka.Až po padesáti letech nastala vhodná doba k obnově poutního místa. Zásluha hraběte Františka Josefa ze Žerotína byla v letech 1832 - 1836 stavba obnovena. Při té příležitosti zanechali tehdejší Bludovští svým potomkům list, v němž je prosí, aby věrnými katolickými křesťany zůstali a na Kostelíček nikdy nezapomněli.
Sám kostelík byl postupně zvelebován a doplňován. V roce 1893 byl z výtěžku sbírek pořízen oltář, který představuje lurdskou jeskyni se sochou Panny Marie Lurdské a Bernadetty. Spolek sv. Rozálie zase opatřil novou keramickou dlažbu apod. Ve třicátých letech byla přistavěna zákristie a jeden pokoj nad ní. Poslední rozsáhlá oprava omítky, nová vnitřní výmalba, oprava okapových žlabů, měděné oplechování věže byly provedeny v letech 1990 - 1992.
Kolem kostelíku postupně vyrůstal celý poutní areál, který se velmi záhy proslavil slavnými poutěmi a procesími. Prameny dokonce hovoří o účasti deseti tisíc poutníků při hlavní pouti.
Součástí poutního areálu - zapsaného do státního seznamu nemovitých památek - jsou zejména:
- 14 zastavení Křížové cesty. Křížová cesta byla pořízena v r. 1908 Spolkem sv. Rozálie v Bludově. Jednotlivé štace tvoří betonové pomníčky, v nichž jsou vsazeny zasklené barevné obrazy.
- Kaplička Narození Panny Marie, kterou dal v roce 1905 postavit první bludovský lékař Alois Sloupenský na památku své zemřelé dcerky. Na severní straně kapličky vytéká kvalitní pramenitá voda z tzv. Kostelecké studánky.
- Rustikální sloupcová Boží muka s vyobrazením monstrance a letopočtem 1687 ( u cesty vlevo při příchodu od Bludova ).

V "Pověstech severní Moravy" od Bohuslava Indry se můžete dočíst např. i o tom, jak hrabenovští prohráli Kostelíček v kartách a další zajímavosti.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://czech.republic.cz

AKTUALIZACE: Uživatel 491 (Archivní záznam) org. 49, 04.04.2006 v 13:27 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA