PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Úterý 20.10.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Městské muzeum Žacléř

Žacléři bylo zřízeno muzeum již v r. 1930, které však bylo po 2. světové válce zrušeno. Část jeho sbírek se podařilo uchovat ve fondech muzeí ve Vrchlabí a Trutnově.
Před rokem 1989 se skupinka nadšenců, v čele s žacléřským rodákem, žijícím v tehdejší NDR, Doc. Dr. Wernerem Baierem, pustila nejprve do mapování a záchrany pomníků a památníků a vyhledávání archivních materiálů k historii města. S tím související záměr, vybudovat v Žacléři opět muzeum, získal podporu radnice, a tak město poskytlo depozitární prostory v objektu bývalé školy. Pomalu, ale jistě, přibývalo sbírkových předmětů, a to jak od zdejších obyvatel, tak od žacléřských rodáků žijících v Německu. Podařilo se získat i vhodné prostory pro muzejní expozici na Rýchorském náměstí, v prvním poschodí památkově chráněné budovy, v jejímž přízemí sídlí pošta, začít s jejich rekonstrukcí a se zpracováním scénáře expozice. Pořádání výstav z postupně získávaných předmětů přímo v "otevřeném depozitáři" a výzvy v Žacléřském zpravodaji přinesly záhy ovoce. Soubor průběžně evidovaných, restaurovaných sbírek se začal rozrůstat, v roce 1998 bylo započato s jejich instalací a 7. května 1999 bylo Městské muzeum v Žacléři slavnostně otevřeno v budově č.p. 10 na Rýchorském náměstí (v této budově původně sídlil soud).

Prostorný vstupní sál je věnován historickým událostem v dějinách města a Žacléřska do roku 1945, do odsunu německých obyvatel Žacléře po postupimské konferenci, kulturnímu životu a průmyslové výrobě.

Navazující místnost patří zejména významným osobnostem, které jsou spjaty s minulostí města. Ku příkladu J. A. Komenskému, který r. 1628 před svým odchodem z Čech v Žacléři přespal. Dále JUDr. Josefu Jaroschovi (alias Alfredu Waldauovi), příteli Jana Nerudy, básníkovi a překladateli české poezie do němčiny, zdejšímu rodákovi Karlu Illnerovi, pilotovi letadel textilního průmyslníka, vynálezce a konstruktéra Igo Etricha, sochaři Emilu Schwantnerovi, rodáku z nedalekého Královce, který se učil v žacléřské porcelánce, Franzi Grundmannovi, lidovému básníkovi z Prkenného Dolu u Žacléře a MUDr. Janu Havlíčkovi, který působil v žacléřské nemocnici jako primář.

Další částí expozice je místnost určená k prezentování dokladů bohaté hornické minulosti Žacléře, včetně dvou modelů, které ukazují průřez dolem a pocházejí ještě z prvního žacléřského muzea. Černé uhlí se tu údajně začalo těžit již roku 1570 a na žacléřském Dolu Jan Šverma, který vznikl roku 1953 spojením dolů Marie z roku 1814 a dolu Julie z let 1853 - 1855, se fáralo až do roku 1992. Jeho vedení zpřístupnilo na počátku roku 1999 část dolu (jeho čtvrté patro v hloubce asi 250 m) veřejnosti, a tak mají návštěvníci možnost uvidět mnohé z toho, co je nainstalováno v expozici muzea (např. nosníky ke zpevnění důlních chodeb, nářadí používané při dobývání uhlí či ochranné pomůcky) v autentickém prostředí.

Závěrečná část expozice patří národopisu. Zaujímá prostorný sál, v němž jsou nainstalovány ukázky domácího kuchyňského nádobí a náčiní, zemědělských a řemeslnických nástrojů, mužský a ženský krkonošský kroj či hornická uniforma, porcelán, sklo a dětské hračky, to vše doprovázeno grafickými listy rytce Ericha Fuchse.

Chodba přilehlá k expozičním prostorám slouží mimo jiné k prezentaci partnerských měst Goldkronach v Německu a Lubawka v Polsku, fotografií Dvorského lesa, za zmínku stojí vystavené modely krkonošských roubených chalup. Přístupové schodiště je využito k instalaci obrazů a fotografií, jež dokumentují dávnou i mladší historii města Žacléře.

Součástí muzea je i výstavní místnost, kde se konají tématické výstavy jak uměleckého, tak sběratelského charakteru.

Městské muzeum v Žacléři je řádným členem Asociace muzeí a galerií a Kolegia muzeí kraje A. Jiráska, B. Němcové a bratří Čapků.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Muzeum
AKTUALIZACE: Daniel Merhout (INFOMORAVA) org. 2, 29.03.2005 v 10:33 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
      TURISTIKA