PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Úterý 20.10.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Černohorská sáňkařská dráha

První sáně přišly do Krkonoš spolu alpskými kolonizátory již v první polovině 16. století. Podle tvaru byly nazývány rohačky (německy Hörnerschlitten). Sanice bývaly z javorového dřeva, načepované rohy a nakládací plošina z břízy a sloupky z jasanu. Původně sloužily k dopravě sena ze špatně přístupných luk, dlouhého i metrového dřeva, používaly se i jako dopravní prostředek četných pašeráků. Dokonce se na rohačkách svážel led z Malého a Velkého Stawu do Bierutovic na severní straně Krkonoš. Led pak chladil pivo ve vratislavických a berlínských sklepech. Dřevo bylo ve východních Krkonoších tímto způsobem sváženo ještě v roce 1970. V zimě byla hmotnost nákladu až 1000 kg. V létě byla na sanice přidělávána malá dřevěná kolečka a rohačky sloužily ke svážení sena i v létě. Někdy se používaly saně bez okovaných sanic a místo sněhu sloužila jako skluzná plocha mokrá tráva.
Jako atrakci pro bohatou klientelu zavedl jízdu na rohačkách patrně vinárník a hoteliér Steffan Hübner, který již v roce 1815 organizoval jízdu z Pomezních Bud do Kowar. V roce 1817 touto trasou sjel dokonce polní maršál von Gneisau. Jízda saní tažených nejčastěji koněm trvala z Kowar nahoru cca 2 hodiny, dolů pak 20 minut. V době největšího rozmachu jízd na rohačkách jezdilo v Krkonoších až 12 000 velkých i malých saní. Janské Lázně byly jako středisko zimních sporů uváděny až od roku 1904 a hned zpočátku se velký význam přikládal právě sáňkování. Zde byl v roce 1913 vybudován sáňkařský výtah od pošty ke Zvonečku (nyní nad hotelem Siréna), známou sáňkařskou dráhou byla cesta z Hoffmanových bud na janskolázeňské náměstí. Dalšími dráhami byly cesty od Zineckerových bud na Černé hoře po Zvonkové cestě do Janských Lázní, ze Zlaté vyhlídky ke katolickému kostelu nebo na druhou stranu do Bolkova či Heřmanic. Jízda na saních později ustoupila novému zimnímu sportu - lyžování.

Nově otevřená sáňkařská cesta z Černé hory po Zvonkové cestě do Janských Lázní vede místy, kudy se na rohačkách jezdilo již před 100 lety. Název "Zvonková cesta" snad pochází právě z dob, kdy byly rohačky vybaveny zvonečky, jejichž cinkot oznamoval ostatním zimním návštěvníků jízdu po této cestě a tak byl i varováním před nenadálým střetem. Nabízíme vám tedy krásnou jízdu úbočím Černé hory nad Klausovým dolem na cestě dlouhé 3 500 m s převýšením 560 m.

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://zima.cerna-hora.cz

AKTUALIZACE: Daniel Merhout (INFOMORAVA) org. 2, 29.03.2005 v 08:57 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
      TURISTIKA