PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Pondělí 14.10.2019
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Děkanský kostel s. Petra a Pavla

Na vyvýšenině nad Zákolanským potokem u Kovár stávalo původně hradiště založené za prvních Přemyslovců. Počátky osídlení Budče sahají až do pozdní doby bronzové a na počátek starší doby železné, kdy zde bylo sídliště lidu knovízské kultury (8. - 6. století před n. l.).

Kolem roku 800 n. l. přicházejí na Budeč první Slované. Archeologický průzkum odhalil slovanské hradiště s dvěma pásmy opevnění, jež sestávalo z kamenných zdí a dřevěné konstrukce. Byla zde prokázána nejstarší vrstva osídlení s nálezy hmotné kultury, dále vrstva se zahloubenými příbytky z 9. - 10. století a několik vrstev osídlení od konce 10. století do 12. - 13. století, a to jak dřevěné stavby, tak sruby na kamenných podezdívkách.

V 9. - 10. století bylo na Budči jedno z hlavních knížecích sídel Přemyslovců, v 1. třetině 10. století jedno z center rodícího se českého státu, písemně prvně doložené v 10. století. V dominantní poloze hradiště na náhorní plošině stál tehdy dvorec, patrně sídlo knížecího správce z 2. poloviny 10. století. Dvorec s komplexem dřevěných a kamenných budov byl hrazený palisádou, zanikl v 12. století. K dvorci pravděpodobně patřil kostel Panny Marie, tribunová podélná stavba s podkovovitou apsidou a čtvercovým přístavkem, patrně věží, z něhož zůstaly pouze základy. Dále tu stála rotunda sv. Petra, založená knížetem Spytihněvem I. po roce 895. Rotunda je nejstarší dosud stojící stavbou u nás. Podle svatováclavských legend se tu sv. Václav učil čtení a psaní v latině.

V 2. polovině 10. století, kdy Přemyslovci sídlili již trvale na Pražském hradě, Budeč i ostatní knížecí hrady ustoupily do pozadí. Poslední historická zpráva o Budči je ze 13. století, kdy ji královna Kunhuta darovala vyšehradské kapitule. Od 13. století plocha opuštěného hradiště s rozpadlými valy zarůstala vegetací a měnila se v pastviny.

Původní rotunda sv. Petra s apsidou dostala koncem 12. století věž. Rotunda byla ještě upravena v 60. letech 17. století. Nyní je zde kostel sv. Petra a Pavla. Podle archeologického průzkumu z 80. let 20. století (archeologie dr. Miloš Šolle, stavebně historický průzkum dr. Dobroslav Líbal) je zdivo rotundy od základu až po klenbu původní stavbou knížete Spytihněva I. z přelomu 9. a 10. století, tedy už od počátku byla zaklenuta. Doposud se vedou spory o tom, kdy byla ubourána původní apsida a postaven obdélný presbytář s čtvercovou sakristií. Dlouho se tradovalo, že při zmiňované barokní přestavbě, ale mohlo k tomu dojít už dříve. Vždyť už v renesanci v poslední čtvrtině 16. století totiž musel byt rozšířen průchod mezi lodí a kněžištěm (viz. kazatelna z roku 1585).

U hranolové věže jsou částečně dochována sdružená okénka. Presbytář je sklenut valenou klenbou s lunetami, loď kupolí, sakristie a podvěží jsou plochostropé. Hlavní oltář pochází z roku 1881, byl upraven roku 1929, namísto obrazu na něm byl umístěn gotický krucifix z konce 15. století. Po stranách stojí sochy sv. Petra a Pavla. Na zdi lodi jsou umístěny původní obrazy z bočních oltářů, sv. Václav a sv. Ludmila od F. Maška z roku 1827. Kamenná kazatelna je z roku 1585. Kolem kostela je hřbitov s barokní branou. Na hřbitově je pohřben významný pedagog 19. století Karel Slavoj Amerling (1807 - 1884) a historici V. Davídek a O. Urban.

Převažující sloh: Románský
Expozice: Prohlídka rotundy a základů býv. kostela P. Marie, prohlídka hřbitova, historie hradiště ve spojení se sv. Václavem.
Zajímavost: Na hřbitově je pohřben významný pedagog 19. století Karel Slavoj Amerling (1807 - 1884) a historici V. Davídek a O. Urban.
Současný stav: Výborný
Přístupný: Samostatně nebo s průvodcem

Otevřeno:
Květen - září každý první a poslední víkend v měsíci 9.00 - 16.00 hodin

Vstupné:
- dospělí 20,- Kč
- děti, studenti, důchodci, invalidé 10,- Kč
Fotografování: zdarma
Filmování: zdarma

Prohlídka: délka prohlídky 45 minut, max. počet osob 60.

Umístění: 11 km SV od Kladna. Rotunda je umístěna u bývalého slovanského hradiště na vrchu nad vsí Budeč.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Kostel sv. Petra a Pavla
Zádušní 1841
272 80 Kladno
Česko (CZ)
tel: (+420) 312 248 045

LOKALIZACE


AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 07.01.2005 v 15:19 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA