PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Sobota 06.06.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Zámecký park

Kulturní památka č. 579/6
Parc. č. 1757, 3170, 3174 a 3178, rozloha 5,12 ha.
Park založený v letech 1569 - 1582, upravovaný v 18. století a později. V současnosti přírodně krajinářský park.

Zámecký park je volně přístupný v době mimo konání akcí v parku, kdy je stanoveno zvláštní vstupné viz program akcí.


Trocha historie...
O zahradách v Tovačově jsou písemné záznamy již z 15. století. A můžeme se směle domnívat, že existovaly už mnohem dříve. V nejstarší školní kronice můžeme přečíst: "Týž pan hrabě (t.j. Jan z Künburku) daroval v roce 1873 krásně upravenou zahradu školním dítkám, by se mohly učiti pěstovati a šlechtiti stromy ovocné. Ta zahrada pod kostelem má své dějiny, které zde stůjtež! Do roku 1872 patřila k chalupě č. 33 proti kostelu, kde za dřívějších dob byla též lékárna s věhlasným lékárníkem Pláňavou, prvým rozborníkem léčivývh vod luhačovických. V tomto roce prodal ji její majitel Babica na přímluvu P. Františka Přehnila, děkana zdejšího vysokorodému panu hraběti Janu z Kuenburgu. Týž omezil ji trvalou a vkusnou ohradou za 1800 zlatých a daroval škole, při které zůstala až do roku 1890, než započato se stavbou budovy pro obecnou školu, za kterou pak zřízena školní zahrada ve svahu do Podvalí. Obecní zastupitelstvo prodalo pak starou zahradu školní pod kostelem majiteli velkostatku Davidu rytíři z Gutmannů za 200 zlatých. Když pak v roce 1896 uviděla se potřeba, že zahrady mají býti dvě (jedna pro obecnou, druhá pro měšťanskou školu), vymohl pan Jan Victorin od majitele její vrácení původnímu určení, aby zase byla školní zahradou, jak to zakladatel její, pan hrabě na věčné časy chtěl míti, dav zapsat do pamětní knihy, že parcely školní zahrady nikdy zastavěny býti nesmí budovami. "V roce 1877 v měsíci červnu byla v této zahradě zřízena tělocvična pro letní tělocvil. Tentýž pan hrabě, lidumil, ji nechal opatřiti 8 šplhadly, dvěma hrazdami, žebřem, kruhy a bradlami. V roce 1892 školní zahradu i se školkou a tělocvičnou převzala obec. Škola dostala náhradou svahovitou zahradu za školou. V zahradě pod kostelem pěstovali žáci se svými učiteli (nebo naopak?) včeličky, pěstovala se košikářská vrba, moruše i vinná réva.
Stížnostem, že půda v nové školní zahradě je nekvalitní, bylo brzy odzvoněno. To bylo tak. Co škola školou stála, jevily záchody ve škole vytrvalou snahu se ucpávat, což bylo velice nechutné, ale peněz na generální opravu v obecní pokladně nebylo. I zakoupili moudří a opatrní otcové města v roce 1899 za pouhých 30 zlatých pumpu na vyčišťování záchodových žump a za málo peněz získán dvojí užitek. Provedeno rychlé, úplné a laciné vyčištění a obsahu použito k pohnojení školní zahrady pod obecnou školou, což mělo za následek velmi bujný vzrůst všeho rostlinstva v štěpnici i zelnici. Co tomu říkali sousedé není známo. Také školní kronika o tom cudně mlčí.

O zámeckých zahradách aspoň tolik. První okrasné zahrady dali na zámku zřídit páni z Pernštýna. Salmovský urbář z r. 1679 uvádí zahrady tři. Panskou neboli květnou za kasárnami (prostor mezi dnešní Nádražní, Prostějovskou a Jiráskovou ul.), kde pěstovány byly různé stromy a vonné kvítí a celou zahradu přikrašlovaly sochy. Další, rovněž květná (dnes první nádvoří s Fričovou kašnou), rozličnými stromy a obzvlášt- ními bylinkami vysázená (dnes tisy, klokočí...) Třetí zahrada, nazývaná Kuchyňská bývala za Širokou - Olomouckou ulicí - asi součást Saxova). Sloužila výhradně pro potřeby panské kuchyně. Pěstovaly se tam mimo jiné i okurky a melouny. Praktičtí Hanáci využili pro pěstování zeleniny také části prvního zámeckého valu.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Zámecký park
AKTUALIZACE: Petr Svoboda (Infomorava.cz) org. 56, 21.07.2005 v 09:21 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
      TURISTIKA